Arama Yapın

Belarus Devlet Üniversitesi (BSU)
Üniversite Tipi
Devlet
Kuruluş Yılı
1921
Rektör
Siarhei Ablameika
Öğretim Görevlisi
8032
Öğrenci Sayısı
44877
Bulunduğu Yer
Minsk, Belarus
İnternet Sitesi
Dikkat!
Belarus Devlet Üniversitesi (BSU) Yüksek Öğretim Kurumunca belirtilen üniversite derecelendirme kuruluşları tarafından dünya sıralamasında ilk binde gösterildiğinden dolayı sınavsız ve herhangi bir şart olmadan denklik verilmektedir.
Üniversite Tarihi

Üniversite 5 Şubat 1919 yılında, Sovyetler Birliği Beyaz Rusya SSR’de kurulmaya karar verilmesine karşın Polonya ordusu tarafından Minsk’in işgal edilmesi sebebiyle açılış ertelenmiştir. Üniversite’nin açılış tarihi 30 Ekim 1921’dir. Vladimi Picheta ise ilk rektörü olarak görev almıştır.

Üniversite ilk açıldığı yıllarda 1390 kadar öğrenciye 3 fakültede eğitim sağlamıştır. Fakültede eğitim veren görevlilerin çoğu Moskova, Kazan ve Kiev üniversitelerinden Belarus Devlet Üniversitesi (BSU)’ye tayin edilen hocalardan oluşuyordu. 1921 yılından itibaren 1927, 1928 ve devam eden yıllarda çeşitli büyümeler gösterip, yeni fakülte binaları inşa edip öğrenci sayısını kısa zamanda katlamıştır.

1930 yılına gelindiğinde üniversite birçok fakültede eğitim veriyordu. Bunlar Tıp, Pedagoji, Ulusal Ekonomi, Hukuk, Kimya ve Kamu yönetimi olmak üzere 49 profesör, 51 yardımcı doçent, 44 öğretim görevlisi ve 300’den fazla araştırma görevlisi görev almıştır. Belarus Devlet Üniversitesi (BSU) o tarihlerden günümüze gelişerek, ülkenin en iyi üniversitesi olma yolunda çaba sağlayıp dünyaca tanınan bir üniversite konumuna gelmiştir.

Kampüs

Belarus Devlet Üniversitesi, Minsk kentinin çeşitli yerlerinde düzinelerce bina sahibidir. Ana kampüs, şehir merkezinde, Bağımsızlık Meydanı ile Merkez Tren İstasyonu arasında yer almaktadır. Matematik ve Mekanik Fakültesi, Uygulamalı Matematik ve Enformatik Fakültesi, merkezi üniversite kütüphanesi, Uluslararası Ofis ve birkaç başka birimi bulunan üniversitenin ana binası, Hükümet Sarayının karşısında Bağımsızlık Meydanı’nda yer almaktadır. Fizik, Kimya, Coğrafya, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültelerinin bulunduğu binalar, Nükleer Sorunlar Araştırma Enstitüsü, Rektör Dairesi ve üniversite yönetimi ana kampüste bulunmaktadır. Kampüsün ortasında, Belarus tarihi figürleri bulunan küçük bir park yer almaktadır. Kampüs, Maxim Tank Belarus Devlet Pedagoji Üniversitesinin bitişiğindedir. Merkez tren istasyonu, Merkez Otobüs İstasyonu, bir metro istasyonu ve birden fazla otobüs, troleybüs ve troley güzergahı ana kampüsün yakınlarındadır. Bu nedenle toplu taşıma araçlarıyla Minsk ve banliyölerinde neredeyse her yerden kolayca erişilebilir. Bununla birlikte, kampüste ve kampüste otopark sınırlıdır.

BSU akademik, araştırma, üretim, sosyal ve kültürel, idari, yardımcı ve diğer birimlerin ayrılmaz bir kompleksidir. Üniversite bünyesinde günümüzde toplam 16 fakülte bulunmaktadır.

BSU’nun, lisans ve lisans üstü eğitim seviyeleri konusunda eğitim veren 4 eğitim enstitüsü, 10 araştırma merkezi, 115 bilimsel araştırma laboratuvarı, 2 araştırma enstitüsü vardır.

Belarus Devlet Üniversitesi (BSU)’de Eğitim

Üniversitede bazı bölümler 5 yıl olmak üzere normal eğitim süresi 4 yıldır. Resmi eğitim-öğretim tarihleri ise 01.09 – 30.06 olmak üzere 10 aydır. Üniversite İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim vermektedir. Dil yetkinliği bulunmayan durumlarda ise bu dillerden hazırlık fakültesi eğitimi almak mümkündür. Ayrıca üniversite Rusça yaz okulu eğitimi de vermektedir.

Üniversite fizik, matematik, tüm mühendislik alanları, gazetecilik, coğrafya gibi sözel alanlar, uluslararası ilişkiler, dilbilim fakültesi ile Almanca, Rusça gibi diller, tercümanlık, ekonomi ve hukuk gibi birçok programda eğitim vermektedir.

Üniversite derecelendirme kuruluşları tarafından dünya sıralamasında ilk 1000’de gösterilmektedir. Bu nedenle mezuniyet sonrası herhangi bir sınava tabi olmadan YÖK’e başvurarak denkliğinizi alabilmektesiniz.

 

BROŞÜRÜ İNDİRİN
BU İÇERİĞİ OYLAYIN:
PAYLAŞIN:
Sorularınız mı var?

Bizi arayın

İstanbul Merkez Ofisimiz
0212 570 82 83
0542 670 82 83
0543 872 13 03
Diyarbakir Bölge Ofisimiz
0412 228 89 51
0532 443 89 51
0505 828 31 03

Telefonunuzu bırakın

Adınız

E posta adresiniz

Telefon numaranız

Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

Mesaj bırakın

Adınız

E posta adresiniz

Telefon numaranız

Mesajınız

Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

Kamu Yönetimi Akademisi (PAC), devlet birimlerinde görev alacak elemanların yetiştirilmesi amacı ile kurulmuş bir üniversitedir.
Gomel Pavel Sukhoi Devlet Teknik Üniversitesi (GSTU), Belarus'un Gomel şehrinde bulunan, enerji ve makine mühendislikleri üzerine yoğunlaşmış bir teknik üniversitedir.
Belarus Devlet Lojistik Üniversitesi (BSUT), Gomel şehrinde bulunan, lojistik üzerine uzmanlaşmış kadrosu ile dünya standartlarında eğitim veren bir üniversitedir.
Minsk Devlet Dilbilim Üniversitesi (MSLU) dünya üzerinde konuşulan birçok dil için tercümanlık eğitimi alabileceğiniz bir üniversitedir.