Arama Yapın

Belarus’un ilk 1000’de yer alan üniversiteleri

İlk etapta ilk 1000 sıralama sizin için akademik olarak bir anlam ifade etmeyebilir ya da başarı anlamında sönük kalabilir. Belarus Devlet Üniversite’mizin ilk 500 içerisindeki sıralamasının QS ranking analizlerine göre 354 olduğunu buradaki haberimizde daha önce duyurmuştuk.

Yüksek Öğretim Kurumu 01.07.2016 tarihinde yaptığı duyuruda, bu tarihten itibaren yurtdışı diplomalarına verilecek olan denklik için, “Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking ve University Ranking by Academic Performance (URAP)” derecelendirme kuruluşları tarafından ilk 1000’de bulunan bir üniversiteden olması şartını koştu. Bu nedenle üniversiteden mezuniyetinizin ardından ülkenize döndüğünüzde, aldığınız 4 ya da 5 yıllık eğitimin boşa gitmemesi için diplomanızın ilk 1000’de bulunan bir üniversiteden alınmış olması kaçınılmaz olmuştur. Bu da kalite standartlarını arttırma eğilimde olup, Belarus’da üniversite eğitimi almanın ekonomik, kaliteli ve güvenceli olması konusundaki farkını ortaya koymuştur.

Uzun yıllardır Belarus Devlet Üniversitesi ve Belarus Devlet Teknik Üniversitesi, sözkonusu olan akademik derecelendirme kuruluşları ilk 1000 listelerinde bulunmaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizin, denklik güvenceli eğitimlerini almaları için Belarus Devlet Üniversitesi ve Belarus Devlet Teknik Üniversitelerinde seçtikleri bölümlere kayıtlarının yapılmasını ve eğitimlerini bu üniversitelerde tamamlamaları konusunda tüm öğrencilerimize ve saygıdeğer ailelerine tavsiyelerimizi iletiyoruz.

İlgili YÖK kararı şu şekildedir

Yükseköğretim Genel Kurulunun 16.06.2016 tarihli toplantısında; 20 Şubat 2016 tarih ve 29630 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği”nin dördüncü maddesi beşinci fıkrası kapsamında ortaöğrenimlerini Türkiye’de tamamlayan ve yükseköğrenime başlanılan yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşlarınca yapılan dünya üniversite sıralamalarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dilimindeki üniversitelerden mezun olanlardan birinci fıkranın (ı) bendindeki YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez hükmünü havidir.

 

Bu sıralandırma kuruluşları Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP) olarak belirlenmiş olup belirlenen dilimlerin ise Kurulumuzca tanınan ilk 1000 sıradaki yükseköğretim kurumları olmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur

 

Daha önce sizlere duyurduğumuz, Belarus Devlet Üniversitesi akademik sıralaması haberi ise şu şekildeydi

Uluslararası bir akademik ölçüm kurumu ve ülkemizde de Yüksek Öğretim Kurumu’nun esas aldığı derecelendirme kuruluşlarından olan QS Ranking, 2016 yılı için değerlendirmelerini duyurdu. Bu değerlendirmelere göre Belarus Devlet Üniversitesi (BSU), dünya üniversiteler sıralamasında 354. sırada bulunuyor. Belarus Devlet Üniversitesi’nin 2015 sıralaması 421., 2014 sıralaması 491 olarak açıklanmıştı.

QS derecelendirme kurumuna göre üniversite, akademik araştırmalara 94, işverenler arasında yaptığı anketler sonucu 85.1, fakülte öğrencileri arasında yaptığı anketler sonucu 96.4 puan vermiştir. Toplam tüm dallardan alınan ortalama ise 72.20 olarak gerçekleşmiştir.

 

Daha önce sizlere duyurduğumuz, Belarus Devlet Teknik Üniversitesi akademik sıralaması haberi ise şu şekildeydi

QS Ranking 2016 yılı için uluslararası akademik sıralama listesini yayınladı. QS dünya üniversite sıralamasına göre Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi’nin 2016 yılı için olan sıralaması 701 olarak açıklandı. Üniversitemiz 2015, 2014 ve 2013 yılları sıralamalarında da 701 dolaylarında bulunuyordu. Üniversitemizin bu sıralaması ile mezuniyet sonrası Yüksek Öğretim Kurumu tarafından otomatik olarak denklik verilmektedir.

 

Denklik konusu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları, internet sitemizin herhangi bir yerinde bulunan form ya da telefon numarası ile size en yakın danışmanımıza ulaşarak bulabilirsiniz.

 

BROŞÜRÜ İNDİRİN
BU İÇERİĞİ OYLAYIN:
PAYLAŞIN:
Sorularınız mı var?

Bizi arayın

İstanbul Merkez Ofisimiz
0212 570 82 83
0542 670 82 83
0543 872 13 03
Diyarbakir Bölge Ofisimiz
0412 228 89 51
0532 443 89 51
0505 828 31 03

Telefonunuzu bırakın

Adınız

E posta adresiniz

Telefon numaranız

Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

Mesaj bırakın

Adınız

E posta adresiniz

Telefon numaranız

Mesajınız

Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

Babil Eğitim olarak 2017/2018 eğitim öğretim sezonu için Belarus Devlet Pedagoji Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzaladık.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi eğitim fakültesi dekanlığı girişimi ile Belarus üniversiteleri ile çeşitli temaslarda bulunuldu.
Minsk, Bağımsız Devletler Topluluğu içinde suç oranları, anketler ve çeşitli istatistiklere dayandırılarak en güvenli şehir seçilmiştir.
Belarus Üniversiteleri ile aklınıza takılan, öğrencilerimizden sürekli aldığımız soruları bir sayfada derledik. Bu sayfa üzerinden üniversiteler ile ilgili birçok bilgiyi edinebilirsiniz.