Arama Yapın

Francisk Skorina Gomel Devlet Üniversitesi (GSU)
Üniversite Tipi
Devlet
Kuruluş Yılı
1930
Rektör
Sergei Khakhomov
Fakülte Sayısı
13
Öğretim Görevlisi Sayısı
657
Öğrenci Sayısı
9949
Doktora Öğrencisi Sayısı
39
Yabancı Öğrenci Sayısı
769
Kampüs
Şehir
Bulunduğu Yer
Gomel, Belarus
İnternet Sitesi
Üniversite Tarihi

Francisk Skorina Gomel Devlet Üniversitesi (GSU), 8 kasım 1930 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır. Üniversite açıldığında sadece Fizik-Matematik, Kimya-Biyoloji ve Dil-Edebiyat bölümleri bulunuyordu ve eğitim süresi 2 yıldı. Eğitim kademeli olarak 4 yıla çıkarılmıştır.

Üniversite, kurulduğu tarihten 10 yıl süre ile öğretmenlik enstitüsü ile ortak çalışmış, kısa sürede 8 rektör değiştirmiştir. 1939 yılında Gomel Pedagoji Enstitisü, Valery Chkalov Pedagoji Enstitüsü olarak isim değiştirmiştir.

2. dünya savaşı süresinde akademisyenlerin orduya destek amaçlı Kızıl Ordu’ya katılmasından dolayı eğitim duraklamış, savaş sonrası kaldığı yerden devam etmiştir.
1988 yılında Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Kararı ile üniversitenin adının değiştirilmesine, bugünkü adı ile “Francisk Skorina Gomel Devlet Üniversitesi” olarak Francisk Skorina adının verilmesine kara verilmiştir.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1990’lı yıllarda, ülke şartlarından dolayı kalifiye eleman ihtiyacı, üniversite üzerinde yenilik yapılmasını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle lisans düzeyine 10 yeni program, yüksek lisans programları ve doktora programları eklenmesine karar verilmiştir.

Francisk Skorina Gomel Devlet Üniversitesi (GSU)’de Eğitim

Üniversite 13 departmandan oluşmaktadır. Üniversite bünyesinde 2 araştırma enstitüsü, 18 araştırma laboratuvarı, 18 uygulama laboratuvarı ve Francysk Skoryna Üniversite Müzesi bulunmaktadır.

Üniversite lisans düzeyinde 35 program, yüksek lisans düzeyinde 22 program, doktora derecesinde ise 10 program sunmaktadır.

Üniversite kabulu merkezi sınav sistemi üzerinden yapılmaktadır. Günümüzde üniversitemizde yaklaşık 10 bin öğrenci ve 700’e yakın akademisyen eğitim ve öğretimin devamını sağlamaktadır.

Fakülteler

Üniversite bünyesinde günümüz itibari ile 12 fakülte bulunmaktadır.
Matematik Fakültesi
Fizik Fakültesi
Biyoloji Fakültesi
Jeoloji ve Coğrafya Fakültesi
Psikoloji ve Pedagoji Fakültesi
Yabancı Diller Fakültesi
Tarih Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Ekonomi Fakültesi
Beden Eğitimi Fakültesi
Dil Bilim Fakültesi
Yabancı Öğrenciler için Hazırlık Fakültesi

BROŞÜRÜ İNDİRİN
BU İÇERİĞİ OYLAYIN:
PAYLAŞIN:
Sorularınız mı var?

Bizi arayın

İstanbul Merkez Ofisimiz
0212 570 82 83
0542 670 82 83
0543 872 13 03
Diyarbakir Bölge Ofisimiz
0412 228 89 51
0532 443 89 51
0505 828 31 03

Telefonunuzu bırakın

Adınız

E posta adresiniz

Telefon numaranız

Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

Mesaj bırakın

Adınız

E posta adresiniz

Telefon numaranız

Mesajınız

Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

Kamu Yönetimi Akademisi (PAC), devlet birimlerinde görev alacak elemanların yetiştirilmesi amacı ile kurulmuş bir üniversitedir.
Gomel Pavel Sukhoi Devlet Teknik Üniversitesi (GSTU), Belarus'un Gomel şehrinde bulunan, enerji ve makine mühendislikleri üzerine yoğunlaşmış bir teknik üniversitedir.
Belarus Devlet Lojistik Üniversitesi (BSUT), Gomel şehrinde bulunan, lojistik üzerine uzmanlaşmış kadrosu ile dünya standartlarında eğitim veren bir üniversitedir.
Minsk Devlet Dilbilim Üniversitesi (MSLU) dünya üzerinde konuşulan birçok dil için tercümanlık eğitimi alabileceğiniz bir üniversitedir.