Arama Yapın

SORU&CEVAP

Belarus’da üniversite eğitimi görmek için Rusça bilmem mi gerekiyor?

Hayır, Belarus’da üniversite eğitimi görmek için, lisans, master ya da doktora programları farketmeksizin varsa İngilizce programlarda, yoksa hazırlık eğitimi alarak eğitiminize başlayabilirsiniz. Eğer Rusça seviyeniz yeterli değilse hazırlık eğitimi görmek zorundasınız.

Belarus’da İngilizce eğitim görebilir miyim?

Belarus’da üniversiteler bazı programlarını İngilizce olarak da açmaktadır. Bu programlar Rusça ile eşzamanlı ve farklı gruplarda verilmektedir. Hangi bölümlerde İngilizce eğitimi verildiğini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belarus’da hangi bölümler İngilizce?

Belarus Devlet Üniversitesi (BSU) ve Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi (BNTU) üniversitelerinin çoğu programının İngilizce desteği mevcuttur. Lütfen bizi arayarak bilgi alınız.

Belarus’da Rusça okumak zor mu?

Belarus ve Ukrayna’da her yıl onlarca üniversite öğrencimiz hazırlık eğitimlerini başarıyla tamamlamakta ve üniversite eğitimlerine başlamaktadır. Hazırlık dönemi ve 1. sınıfın bir kısmında, yabancılık sona erip dile tam hakim olunduğunda deneyimlerimize dayanarak eğitim öğretimi aksatacak kadar bir problem olmasını öngörmüyoruz ve öğretmenlerimizden, öğrencilerimize dair herhangi bir şikayet almıyoruz.

Belarus herhangi bir dil yeterlilik belgesi istiyor mu?

Belarus’da eğitim görebilmek için İngilizce ya da Rusça dil seviyenizi belgeler olabilmeniz gerekiyor.

Rusça bilmiyorum, hazırlık eğitimi mi alacağım?

Rusça bilmiyorsanız, Belarus’daki Rusça programlar için hazırlık eğitimi almak zorundasınız. Hazırlık eğitimi sadece dil odaklı değil, 1. sınıfta seçeceğiniz bölümün temel derslerini de kapsamaktadır. (Matematik, fizik, kimya vb. lise konuları)

Hazırlık eğitimini geçemezsem ne olur?

Hazırlık eğitiminizi, eğitimin sonunda olacağınız sınav ile belgeleyeceksiniz. Eğitim sonu sınavını geçemediğiniz takdirde, belirli dönemlerde açılan sınavlara tekrar kayıt olabilirsiniz. Fakat geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübeye göre öğrencilerimizin çoğu hazırlık eğitimlerini başarı ile tamamlamaktalar.

Hazırlık atlama sınavları var mı?

Hazırlık atlama sınavları İngilizce için dil yeterlilik belgesi, Rusça için dil yeterlilik belgesi ya da üniversitede yapılacak olan sınavla mümkündür.

Üniversitelerde hangi dilde konuşuluyor?

Üniversitelerde Rusça konuşuluyor. İngilizce okuyorsanız bile Rusça, ders dışında hayatınızın her anında olacaktır.

Sadece Rusça dil eğitimi almak istiyorum, bilgi verebilir misiniz?

Rusça dil eğitimleri çeşitli illerde (hatta Ukrayna‘da) ve dönemlerle olmaktadır. İsterseniz 3 aylık yaz okulu ya da belirli bir dönem için kurslarımıza kayıt olabilirsiniz.

Üniversitede eğitim sistemi Türkiye’den çok farklı mı?

Üniversite eğitim sistemi ve alınan krediler Avrupa Birliği denetiminde ve tescilinde olup evrensel standarttadır. Fakar ülke geçmişi ve eğitim geleneklerinden dolayı Sovyet tipi eğitim günümüzde hala izlerini taşımaktadır.

Üniversitelerde çok yabancı/Türk var mı?

Üniversitelerdeki yabancı oranları bölümlere göre değişmekle birlikte hiçbir zamana yüzde 10’u geçmez. Fakat yabancılara ait ayrı grup açılabilir.

Üniversitelerde dersler kredi usulu mu veriliyor?

Üniversitelerde 100’lük puan ve kredi sistemi bulunmaktadır. (ECTS ya da Türkçesiyle AKTS)

Sınıfta ya da dersten kalırsam ne olur?

Herhangi bir dersten kalmanız durumunda dekanlığınızdan alacağınız başvuru kağıdını, öğretim görevlinize onaylatarak ek sınavlara girebilirsiniz.

Öğrenim gördüğüm süre boyunca yılda kaç ay Belarus’da kalacağım?

Üniversitelerin coğu yıllık öğretim dönemini 10 ayda tamamlamaktadır. Resmi açılış 1 eylül, resmi kapanış 17-24 haziran dönemidir.

Öğrenim gördüğüm süre boyunca askerliğim ertelenecek mi?

Öğretim gördüğünüz sürece askerliğiniz tecillenecek. Bu işlemi en yakın konsolosluğa giderek yapabilirsiniz.

Eğitim ücretlerinde herhangi bir burs uygulaması var mı?

Eğitim ücretlerinde bazı üniversitelerin burs uygulaması mevcuttur. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Eğitim ücretlerinde taksit oluyor mu?

Eğitim ücretleri 1. ve 2. dönem olmak üzere 2 eşit taksitte ödenir fakat bazı kurumlar yıllık ücret talep edebiliyor. Dilekçe yazıp mazeret göstererek 2 taksitten fazla taksit yaptırabilirsiniz.

Üniversite eğitim ücreti dışında bir şey ister mi?

Üniversite eğitim ücretinin dışında, yıllık sağlık sigortası gibi ücretler isteyebilir.

Üniversitede ya da Belarus genelinde ırkçılık oluyor mu?

Günümüze kadar ciddi bir ırkçılık vakasına rastlanmamıştır. Belarus insanlarını tanımaya başladıkça nedenini anlayacaksınız.

Okul ücretimi ödeyemezsem ne olur?

Okul ücretlerinin genelde dönem başlarında ödenmesi beklenir. Sözleşmenizde yazan son ödeme tarihini aksatmanız durumunda ek süre verilir. Eğer dönemin ortasına gelinmiş, mazeret bildirmemiş ve hala ödenmemişse okuldan atılırsınız.

Yurtta mı, evde mi konaklamak daha mantıklı?

Okul, şehir şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Ev kiralarının ucuz olduğu şehirlerde öğrencilerimiz genelde evleri tercih ediyorlar.

Yurt ücreti dışında bir gider oluyor mu?

Okul ücreti ve yurt ücreti dışında kayda değer pek bir ücret yok fakat internet, elektrik, bazı sigortalar gibi çok küçük ücretler ödeyebilirsiniz.

Ev kiraları ne kadar? Ev nerden bulabilirim?

Ev kiraları şehire göre değişmektedir. Ev kiralarına bakabileceğiniz site ise şu: olx.by/nedvizhimost/arenda-kvartir/

Türkiye’de bulduğum yiyecekleri orada da bulabilir miyim?

Türk tipi sucuk, Türk tipi yoğurt gibi yiyecekleri Türk restoranları dışında bulamayacaksınız. Fakat 5 yıl yaşayacağınız ülkenin yiyeceklerini, kültürünü, tadlarını anlamak için Türkiye’de olmayan birçok şey bularak biraz olsa tanımaya çalışabilirsiniz.

Yurttan ya da evden okula nasıl giderim?

Yurtlar genelde kampüs içinde olduğu için yürüyerek, evden ise troleybüs, tramvay, metro, otobüs, minibüs gibi toplu ulaşım araçları ile ulaşabilirsiniz.

Tahmini aylık giderlerim ne olur?

Şehirden, okuluna değişken bir çok farklı etken var fakat, ortalama 350-400 dolar gibi bir bütçeye ihtiyacınız var.

Belarus’dan herhangi başka bir ülkeye kaydımı aldırabilir miyim?

Evet, Rusya’ya ya da Ukrayna’ya muhtemelen ders kayıpsız, AB ülkelerine bazı durumlarda ek ders alarak kaydınızı aldırabilirsiniz.

Belarus dışında bir okulda okuyorum. Kaydımı Belarus’a aldırabilir miyim?

Evet, Rusya’dan ya da Ukrayna’dan muhtemelen ders kayıpsız, AB ülkelerinden bazı durumlarda ek ders alarak kaydınızı aldırabilirsiniz.

Öğrenim gördüğüm bölümü ya da fakülteyi değiştirebilir miyim?

Evet fakat 2. sınıfın ardından bu isteğinizi okula iletirseniz, yıl kaybı yaşayabilirsiniz. 1. sınıfta derslerin çoğu ortak olduğu için kısmen mümkün.

Öğrenim gördüğüm üniversiteyi değiştirebilir miyim?

Evet, Belarus içi bir başka üniversiteye, Rusya’ya ya da Ukrayna’ya kaydınızı aldırabilirsiniz.

Okuduğum okulda mastera devam edebilir miyim?

Evet, öğrenim gördüğünüz okulda kendi bölümünüzün ya da benzer bölümlerin yüksek lisans programlarına devam edebilirsiniz.

Sınav grafiği nasıl?

Sınav dönemleri dönem ortası ve sonda olmak üzere ara ve final sınavları olarak 2 dönemdir. Laboratuvar derslerinde ise lab tamamlama esas alınır.

BROŞÜRÜ İNDİRİN
BU İÇERİĞİ OYLAYIN:
PAYLAŞIN:
Sorularınız mı var?

Bizi arayın

İstanbul Merkez Ofisimiz
0212 570 82 83
0542 670 82 83
0543 872 13 03
Diyarbakir Bölge Ofisimiz
0412 228 89 51
0532 443 89 51
0505 828 31 03

Telefonunuzu bırakın

Adınız

E posta adresiniz

Telefon numaranız

Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

Mesaj bırakın

Adınız

E posta adresiniz

Telefon numaranız

Mesajınız

Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

Duyurulara Abone Olun
Babil Eğitim'e abone olarak bizden periyodik olarak duyuruları, üniversitenizden en yeni haberleri, kayıt dönemleri hakkında bilgilendirmeleri alabilirsiniz. Tek tıkla kayıt olup, tek tıkla listemizden çıkabilirsiniz.
Adınız
E-posta Adresiniz
Babil Eğitim ya da ona bağlı olan herhangi bir site ile paylaşılan herhangi bir kişisel veri, 3. kişilerle paylaşılmama garantisi altında olup, belarusuniversitesi.com ve babilegitim.com'dan her türlü kişisel bilgi paylaşılması konusunda her kullanıcı kullanıcı sözleşmemizi kabul etmiş sayılır.